کاربرد گریتینگ مولد

مواد کامپوزیت امروزه در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. مهمترین دلیل استفاده از کامپوزیت ها در صنایع مختلف مقاومت بالای آنها در برابر خوردگی است. به کارگیری محصولات کامپوزیتی باعث افزایش عمر تجهیزات و کاهش هزینه های ساخت وساز دوباره، نگهداری و تعویض و تعمیر در محیط های خورنده ی ساحلی و دریایی گردیده است. کاربرد کامپوزیت ها در شرایط خورنده ی آب های شور و سواحل دریایی قابل توجه می باشد. نیاز به کاهش هزینه ی تعمیر و نگهداری سازه ها و تجهیزات عظیم و متعدد ساحلی وفراساحلی ، مهندسان و کارشناسان این امر را به سمت بهره گیری و استفاده از مواد نوینی که داری مزیت های نسبی ، نسبت به موارد مشابه الاستفاده ( بتن ، فولاد ، چوب) دارا می باشد ، سوق داده است. سیستم های پوشش کامپوزیتی به عنوان یک روش تائید شده جهت تعمیر پایدار دیواره لوله های فولادی انتقال گاز و مایع فشار بالا، مخازن ذخیره سازی و مخازن تحت فشار آسیب دیده از خوردگی و عوامل محیطی مورد استفاده قرار می گیرند. این روش در محل سایت انجام می گیرد و نیازی به تعویض و خرید دوباره لوله یا سازه نمی باشد.  عدم اشتعال، عدم واکنش به جرقه، عدم جذب رطوبت از دیگر مزایای این محصولات می باشد.

ویژگی های گریتینگ مولد

ویژگی نهایی

ویژگی های گریتینگ مولد :

– مقاومت در برابر خوردگی :
بدلیل استفاده از رزین های درجه یک در بافت مواد، گریتینگ کامپوزیت قابلیت مقاومت بالا در برابر انواع مواد شیمیایی خورنده، بخار، گازها، رطوبت شدید و فاضلاب را دارند. خوردگی مشکل اصلی گریتینگ های فولادی ست و گریتینگ کامپوزیت راه حل مناسبی را برای این مشکل پیشنهاد می دهند و جایگزین مناسبی برای نوع فولادی در صنایع با میزان خورندگی بالا مانند تولید مواد شیمیایی و پتروشیمی، میادین نفتی، پالایشگاه های نفت و گاز، تولید صنایع غذایی و نوشیدنی، تصفیه خانه های آب و فاضلاب، نیروگاه های برق و بخار، صنایع دریایی و … می باشند.
– قابلیت مقاومت در برابر آتش و کند سوز بودن :
با استفاده از رزین های مرغوب و بر اساس استانداردهای ASTM E-84 و IS 6746 در صورت به وجود آمدن احتراق یا اشتعال در محیط های صنعتی پرخطر، گریتینگ کامپوزیت قابلیت کند کنندگی آتش را دارند. بر این اساس شعله در مدت ۳۰ ثانیه تا ۲۵ میلیمتری یک سر قطعه پیشرفت می کند و خاموش می گردد.

– مقاومت خوب در برابر ضربه:
خیز حاصل از بارگذاری های متعدد بر روی گریتینگ های فولادی، به آنها حالت دفرمه میدهد درحالیکه در گریتینگ کامپوزیت بارگذاری به دفعات تغییری در شکل هندسی قطعه ایجاد نمی کند

– سبکی :
گریتینگ کامپوزیت دارای وزن مخصوصی حدود یک چهارم فولاد هستند که این امر حمل و نقل و برپا کردن آن ها را تسهیل می کند. همچینین در سازه های با ریسک بالای بارگذاری ( پل ها، WALKWAYو سکوی های نفتی) بدلیل سبکی جایگزین مناسبی به جای نمونه فولادی هستند. یک پنل ۳.۶۶X1.22 متری کامپوزیت بدون نیاز به جرثقیل ، بالابر یا لیفتراک دستی توسط دو اپراتور قابل حمل می باشد. هیچگونه جراحتی در تماس دست اپراتور در زمان جابجایی، بلندکردن یا تمیزکردن قطعه بوجود نخواهد آمد.

– مقاومت خوب در برابر اشعه آفتاب:
به دلیل برخورداری رزین های مورد استفاده در گریتینگ کامپوزیتی از ویژگیهای آنتی UV ، هیچ نگرانی از قراردادن آنها در محل هایی در مقابل نور مستقیم آفتاب وجود ندارد و ویژگیهای مکانیکی آنها به مرور زمان تغییری نخواهد کرد. همچنین رنگ آنها در طول زمان در محل نصب از بین نخواهد رفت.

– نارسانایی الکتریکی:کامپوزیت ها عایق الکتریکی هستند و به همین دلیل استفاده از آنها باعث جلوگیری از نشت جریان الکتریکی و عدم انتشار الکتریسیته می شود. به همین دلیل در تاسیسات برقی در مناطق صنعتی مصارف زیادی دارند.

– مقاومت در برابر جرقه:
گریتینگ کامپوزیتی دارای قابلیت عدم انتشار آتش یا حرارت بوسیله جرقه هستند. بخصوص در سایت های صنعتی که گازهای آتش زا یا هیدروژن وجود دارد استفاده از آنها پیشنهاد می گردد.

– زیبایی:
گریتینگ های کامپوزیت خود رنگ هستند. تولید آنها بر اساس رنگ درخواستی مشتری انجام می گیرد و نیازی به رنگ آمیزی ندارد. مزیت آنها نسبت به نوع فلزی تنوع رنگی آن هاست.

– قابلیت ضد لغزش:
دو سمت گریتینگ تولید شده و از قالب درآمده کیفیت سطح متفاوتی دارند. یک سمت بدلیل وجود پستی و بلندی ناشی از شکل قالب مناسب برای جلوگیری از لیز یا سر خوردن اپراتور است و سمت دیگر سطح بسیار صاف و صیقلی دارد