سینی و نرد بان های GRP

روش ساخت سینی و نردبانهای GRP به صورت PULTRUSION PROCESS می باشد. به همین دلیل آنها را سینی های پالترود شده می نامند. در ابتدا، الیاف شیشه ای تقویت شده (GLASS ROVING & GLASS  MAT)  به داخل محفظه ای کشیده می شوند تا لایه های آن به طور کامل رزین تقویت کننده آغشته شوند (مرحله آبستن سازی). این رشته های مرطوب از طریق قالبهای مخصوص به شکلهای مورد نظر تبدیل می شوند و به یکپارچگی کامل می رسند (مرحله جامد سازی). پس از مرحله کشیده شدن، قطعات با استفاده از قلطکهایی به مرحله برشکاری خودکار می رسند. این پروسه پیوسته و یکپارچه، باعث بالا رفتن استحکام قطعه شده و احتمال به وجود آمدن هر گونه تنش در کلیه نقاط محصول را از بین می برد. لازم به ذکر است که درصد استفاده از الیاف شیشه ای در کیفیت نهایی قطعه بسیار تاثیر گذار است.

سیستم های نگهدارنده کابل کامپوزیتی ، یک محصول سازه ای برای حل بسیاری از مشکلات مهندسی و طراحی در شبکه های برق رسانی و مخابراتی هستند که برای نگهداری کابل های گرانبها و اغلب حساس و استراتژیک در دراز مدت قابل اعتمادند . این سیستم ها ویژگی های منحصربه فردی دارند که آن ها را قادر به تحمل بسیاری از محیط های خورنده می کند ؛ به ویژه شرایطی که مواد سنتی در آن ها عمر کاری مفید و اقتصادی ندارند . این محصولات از رزین های گرما سخت تقویت شده با شیشه و به نحوی طراحی و ساخته می شوند که یکپارچگی سازه ای آنها با انواع فولادی و آلومینیمی رقابت می کند ؛ با این تفاوت که مشکلات خوردگی ، سنگینی وزن و هدایت الکتریکی آنها را ندارند . موارد زیر نمونه ای از این نکات است:

  • مقاومت کششی بالا و استحکام مناسب

این محصولات در مقایسه با فولاد یا آلومینیم ، دارای نسبت استحکام به وزن بسیار بالایی هستند درحالی که یکپارچگی سازه ای مشابهی با آنها دارند . به دلیل مقاومت در برابر بارگذاری بالا و وزن سبک، این سینی ها می تواند برای کابل هایی که از روی پل ها و رودخانه ها عبور کنند مناسب باشد. به ویژه برای کابلهایی که از روی پل عبور می کنند ، به کارگیری سیستم GRP ، بار وارده بر پل را کاهش داده و ساخت و ساز پل را تسهیل خواهد کرد .

  • سبکی وزن

پروفیل های کامپوزیتی پالترود شده که در این سیستم ها به کارگرفته می شوند دارای وزن مخصوصی حدود یک چهارم فولاد و نصف آلومینیم هستند که این امر حمل و نقل و برپا کردن آن ها را تسهیل می کند . برخلاف فولاد زنگ نزن این قطعات را می توان در محل و با وسایل دستی برید و سوراخ کرد.

  • ضریب انبساط گرمایی پایین و نارسانایی

در مواردی که گرمای محیط بسیار شدید باشد و کابلها در ارتفاع بالا و در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرند استفاده از گزینه GRP مفید می باشد، چون تغییر شکلی در سینی اتفاق نمی افتد. از آنجاییکه سینی و نردبان های این سیستم نارسانا هستند ، از بابت انتقال برق به سیستم حمل کابل از کابل های آسیب دیده هیچ نگرانی وجود ندارد . علاوه بر آن احتیاجی به جلوگیری از خوردگی الکترولیتی در شرایط ویژه نیست . ویژگی های نارسانایی و مغناطیسی نبودن خطر برق گرفتگی و اتصال کوتاه را کاهش می دهد.

  • دوام در برابر خوردگی

این محصولات در برابر اسیدها ، نمک ها ، قلیاها و محدوده وسیعی از محیط ها و مواد شیمیایی خورنده که بر آلومینیم و فولاد گالوانیزه اثرات شدیدی دارند ، مقاومند . حتی محصولات آلومینیمی یا فولادی پوشش داده شده نیز ممکن است به علت خراش های کوچک ایجاد شده حین نصب یا پس از آن ، در معرض آسیب باشند . به همین دلیل عمر سیستمهای کامپوزیتی نگهدارنده کابل حدود سه برابر طول عمر نمونه فلزی است . به دلیل عمر بیشتر و عدم نیاز به تعویض و تعمیر در کامپوزیت ها ، هزینه های تعویض و نگهداری حذف خواهند شد .

  • قابلیت فرونشاندن آتش

در صورت به وجود آمدن احتراق یا اشتعال در محیط های صنعتی پرخطر، محصولات GRP قابلیت کند کنندگی آتش را دارند.

  • زیبایی

در ساخت متعلقات سینی کابل مانند ساپورتها یا براکتها نگهدارنده سینی و نردبان، دو راهی و سه راهی عمودی و افقی همیشه محدودیت هایی وجود دارد که طراح را مجبور به استفاده از قطعات اضافی و جوشکاری می نماید. همچنین بسیاری از قطعات فلزی گالوانیزه پس از آبکاری تغییر شکل داده و دفرمه می شوند. با به کارگیری کامپوزیت ها می توان به سراغ طرح هایی رفت که علاوه بر بهینه بودن ، زیبا نیز باشند.

مزایا

 1,060 total views,  1 views today